۲۴ دی

غذایی که برای سگها مضر هستند :

سگها عاشق خوردن هستند . مشکل اینجاست که بعضی از غذاهای ساده ای که شما میخورید برای سگ شما مناسب نیستند ‌.

اگر میخواهید سگتان تغذیه مناسبی داشته باشد و سالم بماند بیایید نگاهی به لیست غذاهایی که برای سگها مضر هستند بیندازیم :

شکلات :

تئوبرومین یک ماده شیمیایی است که از خانواده کافئین است و در چایی و شکلات یافت میشود . این ماده برای بیشتر انواع حیوانات کشنده است ، گربه و سگ هم جزو همین حیوانات هستند . بیشتر صاحبان سگها ممکن است حتی اسم این ماده سمی را هم ندانند اما میدانند که شکلات برای حیوان آنها مضر است . بیشتر مردم فکر میکنند خطر مسمومیت با تئوبرومین خیلی کم است و یا فکر میکنند شکلات خیلی خطرناک نیست ، مخصوصا برای سگهای بزرگ .
میزان خطر این ماده باتوجه به وزن فرد سنجیده میشود . اگر سگ شما از از نژاد بزرگ است و یک تکه کیک شکلاتی یا ویفر شکلاتی از روی زمین خورده است نگران نباشید ، خطری او را تهدید نمیکند ، اما اگر سگتان از نژادهای کوچک است و این اتفاق افتاده است فورا او را به دامپزشکی ببرید چون با توجه به وزنش میزان کشنده ای تئوبرومین وارد بدنش شده است ‌.

شیرینی جات و آدامس :

اکسیلیتون یک افزودنی شیرین کننده است که در اکثر آبنبات ها ، آدامس ها و محصولات تخصصی دامپزشکی یافت میشود . این ماده در بیشتر محصولات گیاهی در طبیعت نیز یافت میشود . این ماده برای مصرف انسانی بیخطر است ، اما برای سگها سمی است . این ماده میتواند برای آنها کشنده باشد ، پس اگر سگتان از این محصولات خورد ، فورا او را به دامپزشکی ببرید .

پیاز :

وقتی سگها و گربه هادر مدت طولانی و به مقدار زیاد از پیاز تغذیه کنند موجب آسیب دیدن سلولهای خونی در آنها میشود . این در مورد تمام خانواده پیاز صدق میکند .

قهوه :

چند دقیقه قبل در مورد تئوبرومین صحبت کردیم . کافئین هم موجب همان مشکلات ولی از نوع شدیدترش میشود .
وقتی درمورد کافئین صحبت میکنیم ، تئوبرومین یکی از مواد آن است . سگ خود را از تمام محصولات حاوی کافئین مثل قهوه ، کاپوچینو ، طعم دهنده های قهوه ، دانه های قهوه شکلاتی ، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه دور نگه دارید .

انگور و کشمش :

انگور برای سگها سمی است . متاسفانه به علت سطح حساسیت متفاوت به همین خاطر نمیتوانیم بگوییم چند دانه انگور ممکن است موجب مرگ سگ شما شود . برای امنیت بیشتر ، اگر متوجه شدید سگتان چند دانه انگور خورده است ، فورا او را به دامپزشکی ببرید . اگر دامپزشک قبل از اینکه کلیه های او آسیب ببیند بتواند او را مداوا کند مشکلی پیش نخواهد آمد .
کشمش چیزی جز دانه های خشک شده انگور نیست ، اما باعث تعجب است که ضررش از انگور بیشتر است .

الکل :

جای تعجب ندارد که الکل برای سگها مضر است ! درواقع الکل برای ماهم سمی است . چون سگها از ما کوچکتر هستند خطر آن برای آنها بیشتر اشت .

قارچ ها :

قطعا انواعی از قارچ ها وجود دارند که هیچ ضرری برای سگ شما ندارند ، ولی بعضی از آنها موجب مسمومیت میشوند . مسمومیت قارچ ممکن است بعد از چند روز علائمش را نشان دهد . سگتان را برای بازی به جاهای امن ببرید تا از خطر مسمومیت قارچ دور بماند .

اووکادو :

اووکادو از ۲ جهت سگها را تهدید میکند ، اول اینکه برگهای اووکادو بزرگ است و ممکن است موجب خفگی سگ شما شود و اگر ورم کند موجب ایجاد مشکل در سیستم گوارشی سگ شما میشود .
دومین خطر ، خطر مسمومیت است . این گیاه ماده سمی بنام پرسین تولید میکند که برای اکثر حیوانات کشنده است . این ماده موجب اسیب به قلب میشود .​

دانه ماکادمیا :

سگها تنها حیواناتی هستند که دانه ها ماکادمیا برایشان سمی است و هنوز علت این سمی بودن مشخص نشده است . اگر دانه ماکادمیا با کمی شکلات مخلوط شود میتواند موجب مرگ سگ شما شود پس مراقب باشید .

از غذاهای سالم استفاده کنید :
سگها عاشق خوردن هرچیزی ، حتی غذاهایی که مطمئن نیستند غذا اند هستند . اگر میخواهید از غذای خودتان به سگتان بدهید ، مطمئن شوید از ترکیباتی که برای او مضر است در غذایتان استفاده نشده باشد .

دیدگاه بگذارید