۰۷ دی

محل ادرار سگ ها

توله سگ ها از سن خیلی کم به طور غریزی میدونن که نباید توی جایی که میخوابن و غذا میخورن، دستشویی کنن. توله سگ ها حدودا از سن ۳ هفتگی برای دستشویی کردن حرکت میکنن و از جایی که هستن دور میشن، بنابراین برای آموزش دستشویی به توله سگتون باید کاملا محکم و جدی عمل کنین چون دارین کاری رو یادشون میدین که به طور غریزی خودشون هم انجام میدن و قدرت فهمش رو دارن.

تعلیم جای دستشویی اولین آموزشیه که سگتون از شما دریافت میکنه. به همین دلیل خیلی مهمه که به درستی انجامش بدین. رابطه شما و سگتون بر اساس همین آموزش هاست که جهت میگیره و هرچی برای آموزش های اولیه بیشتر تلاش کنین و وقت بذارین، زمینه ساز آموزش پذیری و حرف شنوی سگتون از شما میشه.

آموزش جای دستشویی به سگ رو از کی شروع کنیم؟

تعلیم جای دستشویی به سگ ها باید از ۸ هفتگی (دقیقا از وقتی میارینش خونه) آغاز بشه.

چرا آموزش دادن جای دستشویی به سگ ها باید زود شروع بشه؟

علت زود آموزش دادن جای دستشویی فقط این نیست که سگتون جای خاصی رو برای دستشویی کردن یاد بگیره بلکه بیشتر باید به این دلیل انجام بشه که جلوی رشد و تکامل طبیعی اش گرفته نشه که لازمه اون بیرون اومدن از محل زندگی برای دفع ادرار و مدفوع هست.

وقتی سگتون هنوز خیلی کوچیکه شاید نتونین مرتب برای دستشویی کردن از خونه بیرون ببرینش. پس باید دفعات بیرون بردنش رو کم کنین مثلا هر چند ساعت یک بار و همچنین شب ها.

خیلی مهمه که هنگام تعلیم دادن به سگتون سطح یادگیریش که از سنش متاثر میشه رو هم در نظر بگیرین، ولی هیچ توله سگی برای یادگیری زیادی کوچک نیست.

آموزش محل ادرار به سگ ها

نزدیک به در خونه یا در دستشویی محلی رو برای دستشویی کردن سگتون در نظر بگیرین

این مکان باید به اندازه کافی از ظرف آب و غذای سگ و جایی که میخوابه دور باشه ولی در معرض دید توله سگ شما باشه تا گمش نکنه

پد مخصوص ادرار، توالت سگ یا حتی تعدادی روزنامه رو در اون محل قرار بدین، روش قطره تعلیم ادرار بریزین و سگتون رو تشویق کنین وقت هایی که اجازه نداره از خونه بره بیرون، به اونجا بره.

سگتون رو ساعتی یک بار یا حداکثر هر ۲ ساعت یکبار بیرون ببرین و هردفعه دستشویی کرد با  دادن تشویقی و نوازش کردن، تشویقش کنین.

در این مرحله اگر به اندازه کافی سریع باشین میتونین تا سگتون دستشویی اش گرفت در رو براش باز کنین تا بره بیرون کارش رو بکنه و اینطوری براش تبدیل به عادت بشه.

بهترین زمان برای بردن سگ تون به بیرون از خانه (برای دستشویی کردن)

وقتی دیدین سگتون به اندازه کافی بزرگ و ماهر شده تا بتونه بیشتر از ۲ ساعت دستشویی اش رو نگه داره، این فواصل رو طولانی تر کنین و در موارد زیر ببریدش بیرون:

  • اول صبح
  • بعد از غذا خوردن
  • بعد از بازی یا وقتایی که هیجان زده شده (مثلا وقتی مهمون میاد خونتون)
  • آخر شب قبل از خواب
  • هر وقت ازتون میخوان برای دستشویی ببرینشون بیرون

وقتی توله سگتون رو برای دستشویی بیرون بردین، باهاش بمونین تا وقتی که کارش رو انجام بده. بهش زمان بدین ولی زیاد نگاهش نکنین تا حواسش پرت نشه.

هیچ وقت سگتون رو برای اینکه داخل خونه یا جایی که نباید، دستشویی کرده تنبیه نکنین.

از کجا بفهمم سگم دستشویی داره؟!

بو کردن زمین برای پیدا کردن جایی برای دستشویی

سگ ها عادت دارن اول زمینو بو کنن و جایی برای دستشویی پیدا کنن و بعد کارشون رو انجام بدن. اگر دیدین سگتون داره زمین رو بو میکنه و نتونستین حواسش رو پرت کنین نشونه اینه که به خرابکاری نزدیکه!

مشکل اساسی وقتی به وجود میاد که اونا نقطه مورد نظرشون رو پیدا میکنن (معمولا جاییه که قبلا دستشویی کردن) و اون نقطه به محل مورد علاقشون برای دستشویی تبدیل میشه.

چرخیدن دایره وار

یکی از نشانه هایی که میگه سگتون نیاز داره بره دستشویی اینه که دور محیط دایره راه میره و زمین رو بو میکنه.

سگ ها معمولا قبل از دفع مدفوع این کار رو میکنن.

توله سگ ها معمولا بعد از دفع مدفوع خوشحال و هیجان زده میشن! پس بهتره بعد از اینکه توله سگتون رو برای دستشویی به حیاط یا باغچه دم در بردین وقتی هیجان زده است شما هم کلی تشویقی بهش بدین و نوازشش کنین.

واق واق کردن به سمت در

اگر دیدین سگتون داره به سمت در واق واق میکنه یا بهش پنجه میکشه میتونه به این معنی باشه که میخواد بره بیرون.

نشانه هایی مانند ناله کردن پشت در یا پشت در ایستادن هم میتونن به همین دلیل باشن.

از بین بردن بوی ادرار سگ

اگر سگتون جایی دستشویی کرد خیلی مهمه که همون لحظه دستشویی اش رو تمیز کنین. بهتون پیشنهاد میکنیم که اگر توله سگی رو تازه خریدین که جای دستشویی اش رو بلد نیست یا فرش های خونه رو جمع کنین یا سگتون رو محدود کنین تا نتونه روی فرش ها بره.

اگر روی فرش کارش رو انجام داد، قبل از اینکه ادارش جذب فرش بشه و به لایه های زیرین بره، اون رو جاروبرقی بکشین چون با دستمال کشیدن فقط باعث میشین ادرار بیشتر و بیشتر به لایه های زیرین فرش نفوذ کنه. همچنین میتونید برای از بین بردن بوی اون ناحیه از سرکه سفید استفاده کنید.

اگر ادرار سگ به کل فرش نفوذ کنه از بین بردن بوی اون بسیار سخته و باید حتما این کار رو به یه فرش شوی حرفه ای بسپارین.

توضیحات بالا در مورد خوش‌خواب و مبلمان هم صدق میکنه.

دیدگاه بگذارید