۰۵ دی

نگهداری همزمان گربه و سگ در خانه مشکلات زیادی را به همراه دارد. معرفی آنها به یکدیگر برای بار اول کار سختی خواهد بود، چرا که آنها به زمان احتیاج دارند تا با یکدیگر آشنا شده و بتوانند همدیگر را تحمل کنند.

هنگامی که سگ و گربه در خانه ساکن شدند، خواهید دید که شروع به ایجاد یک گروه قوی و منحصربفرد می‌کنند. سگ و گربه جای خواب را با یکدیگر تقسیم می‌کنند. حتی گاهی اوقات هنگامی که شما در آشپزخانه هستید برای باقی مانده غذا با یکدیگر رقابت می‌کنند. مشکل اصلی هنگامی رخ می‎دهد که سگ و گربه شروع به غذا خوردن از یک ظرف می‌کنند. آنگاه دلیلی برای نگرانی بوجود خواهد آمد. پتی‌فا به سوالاتی مانند: آیا می‌توان به گربه غذای سگ داد؟ درواقع آیا گربه‌ها می‌توانند غذای سگ را بخورند؟ و اگر گربه غذای سگ را بخورد چه اتفاقی پیش خواهد آمد؟ را پاسخ خواهد داد. در ابتدا باید از تفاوت‌های غذایی در رژیم غذایی سگ با رژیم غذایی گربه اطلاع داشته باشیم.

مواد تشکیل دهنده غذای سگ

غذای سگ و گربه هر دو با ترکیبات مختلف و با مواد و چاشنی‌های گوناگون تهیه می‎گردد. همچنین دستورالعمل‌های غذایی مخصوص سگ‌ها براساس وضعیت سلامت، سن، نژاد و جثه حیوان متغیر خواهد بود. با این توضیح مختصر مشخص خواهد بود که تفاوت‌هایی بین غذای سگ با غذای گربه وجود خواهد داشت.

غذای سگ حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن می‌باشد که ماده‌ای حیاتی برای رشد صحیح سگ است. این ماده باید به ویتامین A تبدیل شود. وجود ماده بتاکاروتن در سگهای مسن بسیار مهم است. زیرا این ماده بطور ویژه باعث ترمیم واکنش‌های ایمنی سگ می‌شود که با بالارفتن سن فعال شده‌اند. غذای سگ سرشار از ویتامین، فیبر و مقدار کمی پروتئین و چربی نسبت به غذا گربه‌ است.

آخرین تفاوت غذای سگ با غذای گربه مربوط به استعداد سگ به چاقی است که با بالا رفتن مقدار هر یک از مواد اولیه و خوردن مداوم غذای گربه در سگها اتفاق می‌افتد. به همین دلیل بهتر است تا سگ غذای گربه را نخورد. نیازهای غذایی هر سگ بسته به نژاد سگ متفاوت خواهد بود که مانع از خوردن غذای گربه توسط خواهد سگ شد. به هیچ عنوان از غذای گربه برای تغذیه سگ برای طولانی مدت استفاده نکنید.

مواد تشکیل دهنده غذای گربه

برخلاف رژیم غذایی سگ، گربه‌ها به غذاهای سرشار از پروتئین، چربی و همچنین مقدار کمی فیبر نیاز دارند. وجود ویتامین A در غذای گربه امری ضروری است. گوشت قرمز سرشار از ویتامین A است. آمینو اسیدهایی که گربه‌ها در طبیعت از خوردن گوشت خام بخصوص لاشه‌ها مانند جگر و قلب بدست می‌آورند سبب رفع نیاز به این ویتامین میگردد. غذای صنعتی گربه به دلیل خام نبودن و نداشتن ترکیبات ذکر شده باید در هنگام تهیه با ویتامین و پروتئین‌های مورد نیاز بدن گربه غنی گردد.

اگر در حال کنترل رژیم غذایی و نیازهای مغذی گربه هستید باید در نظر داشته باشید که گربه‌ها گوشتخوار هستند. به همین دلیل به مقدار زیادی پروتئین در رژیم غذایی‌ گربه نیاز خواهید داشت. اگر گربه‌ها به مقدار کافی پروتئین نخورند، در طول روز انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های فیزیکی را نخواهند داشت.

اگرچه گربه‌ها ممکن است تنبل بنظر برسند اما در واقع آنها انرژی زیادی را در بازی‌ها و شکارهایشان می‌سوزانند. اگر گربه شما دچار کمبود پروتئین باشد، نه تنها بیحال می‌شود بلکه می‌تواند باعث وخیم‌تر شدن بیماری‌های حاد شود. یکی دیگر از اجزاء ضروری در غذای گربه‌ها اسید آراشیدونیک است که یک اسید چربی امگا ۶ اشباع نشده می‌باشد که برای سلامتی گربه‌ها لازم است. سگها بطور طبیعی این اسید را از غذا تولید می‌کنند اما گربه‌ها قادر به این عمل نیستند.

آیا خوردن غذای سگ برای گربه‌ها توصیه می‌شود؟

بیشتر افراد کاسه‌ غذای تمام حیوان‌هایی که از آنها نگهداری می‌کنند را در یک محل برای مراعات اصول بهداشتی می‌گذارند. اگر مواظب آنها نباشید متوجه خواهید شد که ربودن غذای یکدیگر امری عادی است. زیرا حیوان خانگی شما بعد از خوردن غذای خود احتمالا کمی گرسنه بوده و هنوز کنجکاوی او تمام نشده است. بسیاری از صاحبان گربه نگران هستند که مبادا مسمومیت غذایی پیش بیاید.

در حقیقت اگر گربه غذای سگ را بخورد و یا سگ غذای گربه را بخورد جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت. در طولانی مدت حیوانات قادر به دریافت مقدار کافی مواد مغذی که نیاز بدن آنها است، نخواهند بود و اگر اجازه دهید که این به امری عادی تبدیل شود، سگ و یا گربه شما بیمار شده و باعث تشدید برخی از مشکلات سلامتی به صورت طولانی مدت شود.

اگر در هر طول وعده غذایی به گربه خود غذای سگ داده‌اید لازم است به رفتار و سلامتی فیزیکی گربه توجه کنید. اگر هرگونه نشانه و علائمی مانند ناراحتی، استفراغ، اسهال، از دست دادن مو، آلوپسی و یا مشکلات مرتبط را مشاهده کردید، شما با کمبود مواد مغذی در حیوان خانگی خود روبرو هستید. در طولانی مدت این مشکل می‌تواند باعث سوءتغذیه، از کار افتادگی کلیه و یا بیماری کبد شود. این وضعیت کشنده بوده و موجب از دست دادن جان گربه خواهد شد.

آیا می‌توان به گربه در مواقع ضروری غذای سگ داد؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که در خانه غذای گربه در دسترس ندارید. شاید در یک شهر کوچک زندگی می‌کنید که پتشاپ دور از دسترس است. شاید سگی دارید که به اتاق پذیرایی آمده و قبل از آنکه او را بگیرید خودش را به آخرین مقدار غذای گربه رسانده و آن را ربوده. شاید فراموش کرده‌اید مقداری کافی غذای گربه خریداری کنید. در همه این موارد شما می‌خواهید بدانید که آیا می‌توانید در مواقع ضروری به گربه خود غذای سگ بدهید یا خیر؟ جواب بله است.

درحالی که گربه در طولانی مدت برخی مواد مغذی ضروری را از دست می‏‌دهد، مواد مغذی کافی در غذای سگ وجود دارد که می‌تواند تا هنگامی که مقداری غذای گربه تهیه کنید به حیوان خانگی شما کمک کند. بهتر است از گرسنه ماندن گربه خود جلوگیری کنید و اگر خود گربه علاقه به خوردن غذای سگ دارد، موضوع دیگری است و راه حل دیگری خواهد داشت.

اگرچه گربه‌ها می‌توانند غذای سگ بخورند اما این اتفاق بهترین گزینه نمی‌باشد. شما می‌توانید مقداری غذای خانگی برای گربه درست کنید که می‌تواند گرسنگی حیوان را رفع کند. همچنین غذای خانگی گربه بسیار مناسب برای تامین مواد مغذی مورد نیازش می‎باشد.

دیدگاه بگذارید